POS Makinesi Nasıl Alınır?

0
27

Günümüz alış veriş sektörünün olmazsa olmaz yöntemlerinden biri ve en sık kullanılanı, kredi kartı ya da banka kartı ile alış veriş olmuştur. Kredi ya da banka kartının kullanılması amacıyla de yeni kuşak yazar kasa da denilen POS cihazlarına lüzumsinim vardır. Pos cihazı temin etmek amacıyla itimat edilir bir bankanın, size en yakın şubesine müracaatte bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuz kabul edildikten sonra, banka görevlileri işletmenize gelerek cihazı kurmakta ve tüketimi ile alakalı sizlere bilgilendirme yapmaktadır.

Pos cihazının tüketimi esnasında bir problem yaşandığında ise; Pos cihazının alındığı bankanın müşteri hizmetleri aranabilir ya da makine ile alakalı problem, en yakın şubeye bildirilebilir. Cihazın Pos slip rulosunun bitmesi, yaşanabilecek problemlerden biridir. Bu halde da tekrar Pos cihazının alındığı bankadan rulo talebinde bulunulması gerekmektedir. Pos cihazı ile beraber sticker ya da notluk gibi yan ekipmanlar da kullanılabilmektedir. Yan ekipman talebi de tekrar cihazın temin edildiği bankadan talep edilmelidir.

POS Makinesi Alırken Gereken Belgeler

Şahıs firması sahibi iseniz; Oda kaydınız varsa oda kayıt belgesi, vergi levhası, imza beyannamesi, Kimlik ibrazı gerekmektedir.

Limited ya da Anonim Şirketler amacıyla; Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, Oda Kayıt Belgesi, Ortakların Kimlik Belgesi Fotokopisi, İmza sirküleri gerekmektedir.

Bankalara göre lüzumlu belgeler farklılık gösterebilir. Eksik evraklar sebebiyle işinizin uzamaması amacıyla en sıhhatli bulguyu bankanızdan alabilirsiniz.

Gün Sonu Raporu

Pos cihazının kullanılmasını en mühim duruma getiren hallerden biri de gün sonu raporudur. Gün içersinde Pos cihazından uygulanan alış verişlerin tam olarak görülmesini gerçekleştiren ve kesintileri de gösteren rapor, kesinlikle saat gece 12 olmadan alınması gerekmektedir. Bankaların sizlere sunacağı Pos cihazının çeşidine göre gün sonu raporu alınma yöntemleri de değişmektedir. Fakat Pos cihazınızı teslim etmeye ve kurmaya istikbal yetki sahibi kişi, bu husus ile alakalı da sizlere lüzumlu açıklamalarda bulunacaktır.

Pos Makinesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pos makinesini kullanırken bir grup noktalara ilgi etmek gerekmektedir. Mesela işletmenizin fiyatlama ya da çalışma koşullarında farklılık yaptınız. Bu halde da pos cihazının alındığı banka şubesine müracaatlmalı ve uygulanan farklılıklar bankaya bildirilmelidir. İkinci Pos makinesi alınmak istendiğinde, Pos cihazının türü mobil ya da masaüstü olarak değiştirilmek istendiğinde ise; izlenecek yol tekrar aynı olmaktadır. Bu tip hallerde da Pos cihazının temin edildiği bankanın şubesine müracaat yapılması gerekmektedir.
Müşterileriniz kart tüketimindan sonra, gerçekleştirdikleri alış verişlerden vazgeçmeleri halinde;

Pos makinesini temin eder iken iade yetkisi aldıysanız, iade prosedürü Pos makinesi üstünden yapılabilmektedir. İade yetkinizin olup olmadığını bilmiyorsanız, Pos makinenizdeki işlemler menüsüne girebilir, menüdeki iade yetkisi kısmından yetkiniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Pos makinesi üstünde iade yetkiniz olmadığı hallerde ise; Pos makinesini temin ettiğiniz bankanın Pos Etkileşim Merkezi’ni aramanız ve de merkezden iade ile alakalı destek sağlamanız gerekmektedir.

Pos makinenizi kullandığınız işletmenizi devretme, cihazın kullanıldığı adreste farklılık yapma, tabela unvanında farklılık olması halleri da, tekrar Pos makinesinin alındığı bankaya bildirilmesi gereken hallerdendır.

POS Makinesi Fiyatları

Pos makinelerinin fiyatları markalara göre farklılık gösterir. Bazı bankaların belirli vakit ve tutarlarda kullanım taahhütü vermeniz halinde bedava yazar kasa kampanyaları vardır. Bankalarla görüşerek bu kampanyaları inceleyebilir içersinden işletmenize en ideal olanı seçerek pos cihazına bedava olarak sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here