Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yöntemleri

0
24

Tasarruf ve para biriktirme; hep aklımızın bir köşesinde yer alan ama çoğunluk beceremediğimiz, başaramadığımız bir olgu. İlk aşaması atmak, istikrarlı ve ısrarcı olmak çözümün başlangıcıdır. Basit planlar ve uygulamalarla kısa sürede bütçenizin çok daha ideal duruma geldiğini, hem de para biriktirebildiğinizi göreceksiniz.

Eşyalarınızı Onarın

Alış veriş listenizi gereksiniminiza göre belirleyin, bu listenin dışına çıkmamaya özen gösterin. Kullanmayacağınız, yiyemeyeceğiniz ürünleri satın alarak paranızı israf etmeyin.
Eskiyen eşyalarınızı ve giysilerinizi atmak yerine elden geldiğince onarmaya, modifiye etmeye özen gösterin. Kullanmak istemediklerinizi ikinci el olarak satmayı deneyin.
Küçük çaplı onarımları elinizden geldiğince kendiniz yapmaya çalışın. En basitinden, düğmelerinizi dikebilir, patlayan ampullerinizi değiştirebilirsiniz.

Evinizin Keyfini Çıkarın

Dışarıda vakit geçirmekten ziyade arkadaşlarınızı, arkadaşlarınızı evinizde konuk edin.
Eğer sigara ve alkol tüketiyorsanız bırakmayı deneyin, en azından azaltmaya çalışın. Hem vücudunuzun hem de cebinizin sağlığı yönünden gerektiğince zararlı ve külfetli alışkanlıklardan uzak durun.
Bir öğünde tüketemediğiniz yemekleri dökmeyin, ertesi gün de yiyebilirsiniz.
Hazır besinler ve fast food alışkanlığınız varsa olası olduğunca vazgeçin, evde kendi ellerinizle gerçekleştireceğiniz yemekler hem çok daha sıhhatli hem de ucuz olacaktır.
Semt pazarına gidin, hem taze hem de gerektiğince ucuz sebze ve meyveyi buralardan temin edebilirsiniz.
Marketlerin uyguladığı kampanyaları takip edin, belirli dönemlerde yapılan hatırı sayılır indirimleri kaçırmayın.
Her sebzenin, meyvenin mevsimi var, saatinde ucuza aldığınız mevsimlik yiyecekleri derin dondurucunuzda muhafaza edin, başka mevsimlerde de böylece tüketebilirsiniz. Elinizden gelebiliyorsa konserveleri, turşuları kendiniz yapın, kurun.
Hediye satın almaktansa alacağınız armağanleri kendiniz gerçeklştirmeyi deneyin. El ürünü olan her türlü nesne armağan edilen amacıyla unutulmayacak anıları da yanında taşır.

İndirimleri Takip Edin

Sezon sonu alış verişlerini ihmal etmeyin, sezon içersinde yüksek olan fiyatların o dönemlerde ne denli düştüğünü göreceksiniz.
Alış verişlerinizde en ucuz olanı değil, en itimat edilir olanı tercih edin. Ucuz eşyalar alırken kısa vadede cebinizden az para çıkacaktır ama orta ve uzun vadede çıkaracağı sorunlar bundan dolayı astarı yüzünden pahalıya gelecektir.

Gereksiz Harcamalarınızın Farkına Varın

Bir yerlere üye iseniz ve bu üyeliğinizden yeteri kadar yararlanamıyorsanız üyeliğinizi iptal ederek aidat ödemekten kurtulun. Aynı şekilde şayet varsa lüzumsuz aboneliklerinizden vazgeçin.
Para harcamak beni rahatlatıyor, stresimi atıyorum saplantınız varsa vazgeçin, rahatlayabileceğiniz ve stresinizi atabileceğiniz çok sayıda hobi mevcut.

Toplu Taşımayı Tercih Edin

Eğer arabanız varsa bakımını ihmal etmeyin. En verimli yakıtı kullanın, hava filtresini değiştirin.
Çok lüzumlu değilse özel aracınızı kullanmayın, toplu taşım araçlarını tercih edin.
Mümkünse işinizle evinizi arasındaki uzaklık gerektiğince kısa olsun, Bu hem vakitte hem de ulaşım giderinde size tasarruf sağlayacaktır.

Evinizde Tasarruf Yöntemleri

  • Kullanmadığınız prosese televizyonu kapatın. Standby’ da rastgele bir aygıt bırakmayın.
  • Musluktan akan suyu gereksiniminiz oranında açın, lüzumsuz yere akan su işinize hiçbir vakit yaramayacaktır.
  • İhtiyacınız olmayan lambaları kapatın, boş bölgeleri aydınlatan lambalar lüzumsuz israftır. Enerji tasarruflu ampuller kullanın.

Bütün bu önlemler neticesinde para biriktirebilecek bir bütçeye sahip olduğunuzu da göreceksiniz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here