Web Sitesinden Milyon Dolar Kazanmak

0
17

İş fikirleri’nde bu makalemizde Tek bir sayfalık website ile milyon dolarlar kazanmak mümkünmü ona bakıcaz. Para kazanmak  tek sayfa ile Alex Tew başardı.

Milyon Dolar Kazanmak

İnternet dünyasındaki gelmiş işlemiş en sıra dışı ve başarılı projelerine dair bir liste yapsak, hiç kuşkusuz Alex Tew’in girişimi listenin zirvesini zorlar. Yüzlerce, binlerce hem de milyonlarca sayfalı pek çok internet sitesi milyon dolar kazanamıyorken 1 sayfalık internet sitesinden milyon dolar kazanmak mümkün. Bunun en büyük örneği Alex Tew’in 2005 senesinde kurduğu milliondollarhomepage.com internet sitesi. Öncesinde Alex Tew’in kısaca hikayesine göz atalım.

Üniversite Parası Kazanmak
Alex Tew, pek fazlasımuz gibi araba, ev, yat ve aynısı lüks hayaller amacıyla değil, Nottingham üniversitesinde işletme seksiyonuna gidebilmek amacıyla para kazanmaya lüzumsinim duyuyor. Kısa vakitde nasıl çok para kazanacağına dair beyin fırtınası yapar iken milliondollarhomepage.com internet sitesi fikri aklına geliyor. Pek çok kaynakta “Bir Milyon Dolarlık Sayfa” olarak çevrilse de, doğrusunun “Milyon Dolarlık Ana Sayfa” olduğunu belirtmekte yarar var.

Mantık kolay; Ana sayfada yer alan 1 milyon pikselin her birini 1 dolar karşılığında satmak. Bu sıra dışı girişim fikri kısa vakitde viral reklamlar ile geniş kitlelere erişiyor ve internet siteleri piksel alma yarışına giriyor. Neticesinde ise 4 ayda tüm pikseller satılıyor, hem de son pikseller karaborsaya düşüyor. Başka bir bakış açısıyla Alex Tew 4 ayda, en az çaba, son derece kolay bir düşünce ile milyoner oluyor. Ardından okulu bırakıyor =)

Girişimciliğe Aynen  Devam
4 ay gibi kısa bir vakitde milyon dolar kazanma olanağı yayınlayan bir gelir modelinden vazgeçmek kolay olmaz. Alex Tew ardından milliondollarhomepage.com’a benzer olarak diğer projeler yapıyor. Tabi papaz her vakit pilav yemediği amacıyla o girişimleri hüsran ile sonuçlanıyor.

Piksel satarak para kazanma kotasını doldurduğunun farkına varan Alex Tew, 2012 senesinde meditasyon yapmaya yardımcı olan Calm isminde internet sitesi kuruyor. Mobil programlardaki süratli gelişmeyi ön görüp ardından Calm’ın mobil program versiyonunu yaşama geçiriyor. Uygulama ve internet sitesi bedava olsa da, daha ayrıcalıklı özelliklere sahip olunmasını gerçekleştiren paket seçenekleri mevcut.

Tabi Calm da yaşama geçirildikten kısa bir vakit sonra para basmamış. Alex Tew’in aradığı yatırımcı desteği hep sonuçsuz kalmış. Zira teknolojik mamüller üzerinden yayılan bir hizmet olsa da, çokta teknik bir yanının olmaması şahıslara mantıklı gelmemiş. Ancak Calm’ın programı şu anda 6 milyondan çok şahıs yönünden kullanılıyor.

Peki Sonuç ne oldu derseniz?
milliondollarhomepage.com hala yayında. Ancak o vakitlarda piksel satın alan ve sitede reklamı yayınlanan sitelerin fazlası yayında değil =)

Son olarak Alex Tew’in de bize bir mesajı var; “Fikrinizi insanlar anlamıyor ya da garip buluyorsa, fikriniz iyi bir düşünce olabilir“

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here